top of page
Já_photo_edited.png

Ahoj!

Jmenuju se Jenda Kolena a jsem fotograf - převážně krajinek a přírody obecně, ale rád si odskočím i na svatbu nebo k nějakému portrétu.

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn

Jak to se mnou bylo

Poprvé jsem držel v ruce foťák někdy v šesti letech - byl to Zenit E, kilo poctivé sovětské oceli s pevnou padesátkou. Fotíc na výprodejové/prošlé černobílé filmy, naučil jsem se základy a pochopil, že a) pevný objektiv je pro mě příliš omezující; b) ten foťák mi brzo urve krk. Od rodičů jsem si proto vyprosil, stále ještě kinofilmový, kompakt od Nikonu s 3x zoomem, se kterým jsem byl řadu let spokojen.

Doba ale pokročila a foťák se rozbil - a tak jsem v roce 2005 dostal svůj první digitál: Kodak Z740 s 5 Mpx a 10x zoomem. To byla velká paráda! Umožnila dát naplno průchod mé bující kreativitě a já jsem se pomalu prokousával dalšími taji fotografického řemesla, nechávaje za sebou stovky a stovky souborů.

Od roku 2011 jsem měl Sony Alpha SLT-A55 (16 Mpx), což byla sice ve výsledku slepá, ale vůbec ne špatná větev bezzrcadlovek Sony (ostatně, jejich snad úplně první bezzrcadlovka, jakkoli to technicky zrcátko mělo :) Zajímavý koncept, přečtěte si o tom!), která držela tělo klasické zrcadlovky, ale nabízela výhody (a nevýhody) světa elektronického hledáčku. Po 4 letech jsem upgradoval na Sony SLT-A77II, což bylo již 24 Mpx APS-C, ale s funkcemi fotoaparátů vyšších tříd a hlavně perfektní ergonomií.

No a právě mrzká ergonomie APS-C modelů Sony v roce 2021 byla jedním z hlavních důvodů, proč jsem přešel na fullframe - dnes již téměř legendární Sony Alpha 7 III.

Na co teď fotím

Momentálně používám tělo Sony Alpha 7 III a k tomu mám objektivy Sony 24-105/4 G, Sony 16-35/4 ZEISS, Samyang 45/1.8, Tamron 70-300/4.5-6.3 a Sony 200-600/5.6-6.3.

Nikdy jsem se úplně nevyžíval v pevných sklech a stejně tak je pro mě, jako primárně přírodního fotografa, zbytečné s sebou tahat velká a těžká 2.8 skla. Daleko víc ocením např. rozsah 24-105 místo standardního 24-70.

Jako stativ používám karbonový Genesis C1 s kulovou hlavou a nivelační základnou od LeoFoto.

Před časem jsem kompletně přešel na magnetické filtry od VFFOTO a nemůžu si to vynachválit. Ta flexibilita a rychlost změny je fascinující! Člověk to obvzlášť ocení, když si zapomene předostřit před nasazením ND2000 - jestli je náprava operací na 2 minuty nebo 2 vteřiny může být se skřehlými prsty dost podstatný rozdíl.

Celou výbavu tahám v batohu Shimoda Action X50. Oproti jiným batohům stejné velikosti má navíc boční vstup, který jsem zvyklý používat při pocházení mezi lokacemi.

Kontakt

Pošlete mi zprávu
a já se vám brzy ozvu.

Díky za kontakt!

bottom of page